Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

imageTANJA a Robert.N vydávají vinylovou desku NEBEZPEČNÁ HRA

V roce 1987 vyšel rockové dračici Tanji první singl s hitovým duetem Kam jen jdou lásky mé s Láďou Křížkem. Nyní po třiceti letech vychází Tanji, která už zase na pódiích naplno řádí s metalovým Citronem, další vinylová malá deska s poprockovým duetem Nebezpečná hra, který nazpívala s Robertem N..

 

Vinylové desky jsou nyní v rámci retra velkým hitem. Vycházejí ale pouze v podobě LP desek, tedy elpíček. Vinylové singly u nás už skoro čtvrt století nikdo nevydává. Tanja a Robert N. se nyní dočkali rarity v podobě vinylové SP desky, kterou vydalo hudební vydavatelství MG Music v limitované sérii v edici Retro. Duet Nebezpečná hra složil a otextoval Jarek Šimek, který se nechal inspirovat Bondovkami. Píseň byla natočena v roce 2007 na 2CD Roberta N. Duety a na vinylu má nyní premiéru. Na druhé straně SP desky je cover hitu Obyčejnej svět v podání Roberta N.

Kultura21.cz

 

 


 

imageRECENZE: Tanja dává ochutnat z připravované dlouhohrající desky. Její aktuální tvorba zní mile a zároveň dravě

Jsem posedlá, zpívá Tanja v titulní skladbě jejího nového EP. Skladbě, kterou budete milovat, ale možná zároveň i nenávidět. Z hlavy ji totiž jen tak nevyženete. Nakonec budete mít pocit, že Tanja není posedlá, ale že naopak ona posedla vás...

Nutno hned na začátek zmínit, že Jsem posedlá není žádná novinka. Fanoušci Citronu ji znají již z EP Rebelie vol. 1, na kterém zcela možná patřila k absolutnímu vrcholu, což je ale samozřejmě ryze subjektivní dojem. Na aktuálním EP, které nese název podle tohoto hitu, se skladba nachází v novém hávu. Má lepší zvuk, je nadýchanější, obohacená o orchestrace, avšak původní verze se drala pod kůži o něco více (alespoň autorovi těchto řádků), za což nejspíš mohly výrazné akustické kytary. Tak či tak, je to skutečně moc milá pecka, která se bude Tanje na plánované dlouhohrající desce těžce překonávat.

Dalším songem, který na EP prošel resuscitací, je dávný vypalovák Pár přání. V tomto případě to dopadlo dle očekávání podstatně lépe. Tanja neměla na svém debutu z roku 1988 příliš štěstí na kvalitní zvuk, a tak si konečně můžeme tuto skvělou skladbu vychutnat v maximální kvalitě. Ani po letech neztratila nic ze své dravosti, což platí celkově i o vokálu hlavní principálky.

Podstatně větší pozornost je ale věnována trojici nových skladeb, které nastiňují, jak bude Tanji blížící se deska znít. Pokud se udrží laťka tohoto EP, mají se fanoušci bezesporu na co těšit. Úvodní Jen si se mnou hraj je jednoduchá, avšak plně funkční hitovka, která nepostrádá tah na branku. Následující Křížová cesta je pravděpodobně vrcholem tohoto trojlístku. Hymnická záležitost, ve které rezonuje Citron z období alba Vypusťte psy. Skvělý song. Ve třetí Hymna pro štěstí se hraje na baladičtější strunu, avšak v tomto případě jde laťka přece jenom výrazněji dolů. Píseň obsahuje několik pěkných momentů, ale jako celek spíše nefunguje, respektive působí příliš vlezle.

Kromě basové kytary, kterou obsluhuje Radim Pařízek junior, se na desce podíleli muzikanti aktuální sestavy Citronu. Právě klasický Citron z EP chvílemi dýchá poměrně dost, rukopis Radima Pařízka je na tomto materiálu zřejmý.

Potěšující je i perfektní zvuk, který pokračuje v tradici novodobého Citronu. Méně chvály ale pak zaslouží grafika CD, respektive samotný obal, který působí mdle. Škoda, být na titulce třeba fotka ze strany 3, byl by to jiný oheň. Hlavní však je, že oheň má Tanja stále v sobě. V době, kdy již dávno pozice vyklidily zpěvačky jako Zuzana Fenglová či Simona Křtěnová, je takto agresivní ženský metalový vokál na naší scéně opět něčím takřka ojedinělým.

Takže resumé? Příjemné EP, kde se na žádné vysoké umění nehraje, naopak je cílem, aby se posluchač bavil. A to se daří. Určitě fajnová ochutnávka před hlavním chodem.

 

Napsal Václav Votruba | Foto tanja.wbs.cz

sobota, 22. dubna 2017, 11:41

 


 

imageNovinkové EP

Rocková dračice Tanja se po letech účinkování s legendární kapelou Citron hlásí o slovo s vlastním novým materiálem. Poté, co odzpívala několik úspěšných turné zpočátku coby host a posléze už jako stálý člen Citronu, pro své fanoušky nyní připravila nové sólové EP nazvané Jsem posedlá… Minialbum obsahuje tři zbrusu nové skladby a dvě starší, natočené v moderním hávu. Na nahrávce se podíleli, stejně jako tomu bývalo v minulosti zvykem, muzikanti Citronu a Tanja. Na jarním turné Souboj Rebelů tudíž představí nejen nové písně, ale také svou kapelu. Zvuk a recording zajistili Djordje Erič a Petr Slezák ve studiu Citron, o mix a mastering se postaral Roland Grapow (Masterplan, ex-Helloween).

Nové EP Tanja je tak vlastně ochutnávkou regulérní desky, kterou plánuje Tanja vydat v dohledné době. Doposud měl Citron vždy předkapely, ale během turné Souboj Rebelů Radegast Tour 2017 nyní Tanja dostala možnost vystoupit sama se svým koncertním programem. Autorsky i muzikantsky se na připravovaném CD podílejí všichni muzikanti její kapely. Nyní na EP si můžete poslechnout skladby Radima Pařízka, jeho syna Radima juniora a jednu píseň si otextovala Tanja sama. Nicméně bez podpory a usilovné práce všech muzikantů z kapely, by tento projekt asi jen tak nevznikl. Nemalý podíl na tomto EP má Radim Pařízek junior, který dodal svým cítěním celé věci mladistvý drive, Pavel Hanus, který nešetřil svoje prsty, struny kytary, ale ani svůj hlas, stejně jako George Erič a Roland Grapow, kteří strávili nad písničkami u mixážního pultu i s kytarou dny a bezesné noci. Samozřejmě nechyběl se svými bicími, pevnými nervy a radami vizionář a lídr projektu Radim Pařízek.

EP Tanja – Jsem posedlá…
Jen si se mnou hraj (Radim Pařízek junior / Tanja)
Křížová cesta (Radim Pařízek)
Hymna pro štěstí (Radim Pařízek)
Pár přání (Radim Pařízek / Jaroslav Šprongl)
Jsem posedlá (Radim Pařízek)

 

Text: M. Vašák


 

TOPlist
aktualizováno: 07.10.2017 22:18:59